Niacynamid to pochodna witaminy B3 (PP), połączenie kwasu nikotynowego i jego amidu.

W naturalnym pożywieniu występuje w tłustych rybach, nabiale, orzechach oraz pełnoziarnistych produktach.  Pełni kilka ważnych funkcji w naszym organizmie, przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu, wpływa na wyciszenie układu nerwowego, działa antybakteryjnie oraz bierze udział w syntezie takich składników jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe, węglowodany i hormony płciowe. 

W kosmetyce odnajduje wiele zastosowań i aby się przekonać czy w twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej powinien znaleść się ten składnik, zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Jak niacynami wpływa na skórę?

Niacynamid bierze udział w syntezie białek zwanych ceramidami, które są podstawowym budulcem naskórka. Ogólnie rzecz biorąc działa wspierająco na warstwę hydrolipidową skóry. Ta natomiast jak już pisałam wielokrotnie potrzebuje zdrowego probiomu aby pełnić swoją funkcję ochronną. Zdrowa skóra to skóra przede wszystkim dobrze nawilżona, wpływa na to jej prawidłowa pielęgnacja ale również zrównoważona dieta. Można zatem uznać, że każdy rodzaj skóry w pewnym momencie będzie potrzebował tego składnika do pielęgnacji, ponieważ wyjściową do zdrowej dobrze nawilżonej skóry jest odbudowa płaszcza wodnolipidowego. Jednak niacynamid czyli nasza witamina D3 nie jest jedynym, który wspiera te funkcję o czym warto pamiętać, ale okazuje się być wielozadaniowy w swoim zastosowaniu.

Skóra w kontakcie z twardą wodą oraz silnymi detergentami staje się przesuszona i narażona na podrażnienia. Traci wówczas swoją elastyczność a w kolejnych etapach staje się szorstka, popękana oraz nadwrażliwa. To są symptomy między innymi złej pielęgnacji i kontaktu z nieprzyjaznymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Zwykle w okresie zimy dostrzegamy większość z tych symptomów na raz, ponieważ obok skoków temperatur mamy do czynienia z zanieczyszczeniem powietrza, oraz zwykle dietą ubogą w antyoksydanty. Preparaty kosmetyczne zawierające niacynamid będzie wyróżniała wielokierunkowość zastosowania.

Aplikując regularnie jeden produkt możemy uzyskać ochronę antyoksydacyjną, odbudować ochronę hydrolipidową przez optymalne nawilżenie oraz złagodzić stany zapalne co jest bardzo ważne przy skórach trądzikowych oraz z tych problematycznych np. z przebarwieniami.

Dla jakiego typu cery dedykowane są kosmetyki z niacynamidem?

Kosmetyki z tym składnikiem powinny się znaleść w schemacie pielęgnacyjnym osób ze skórą suchą, z tendencjami do podrażnień i wysypek. Będą one stanowić uzupełnienie pielęgnacji o przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia i lepszego ukrwienia a zarazem odżywienia skóry. Natomiast osoby z trądzikiem pospolitym czy trądzikiem różowatym powinny stopniowo wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki na bazie niacynamidu na stałe. Cery takie jak wiadomo wymagają wyciszenia stanów zapalnych ale również ciągłego wspomagania pod kontem regeneracyjnym. Składnik ten ma silne działanie antyoksydacyjne i kojące podrażnienia, działa długofalowo i przy wsparciu zrównoważonej diety może znacznie wyciszyć symptomy zapalne na skórze trądzikowej.

Uwaga.

Pamiętaj, że niacynamid choć charakteryzuje się wysoką tolerancją przez skórę, to jak każdy nowy składnik należy go wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Na początek najlepiej połączyć go z jednym wybranym krokiem pielęgnacyjnym.

Krem na dzień lub serum na noc mogą być wstępem do przetestowania. Bezpieczne stężenie tego składnika w kosmetyku na twarz to 3% do 5%. Należy pamiętać, że kurację z niacynamidem nie łączymy z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego oraz z innymi kwasami w jednej rutynie pielęgnacyjnej.